Search
Close this search box.

    19 lutego obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, z której to okazji Senat RP ustanowił 2023 rokiem tego wybitnego polskiego astronoma.

Kartka z Kroniki PSU Newry, autorstwa byłej uczennicy - Edyty Baran.
Kartka z Kroniki PSU Newry, autorstwa byłej uczennicy – Edyty Baran.

 

Kopernik od 2010 jest patronem Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Newry, kiedy w ogólnoszkolnych wyborach uczniowie, rodzice i nauczyciele zdecydowali o jego wygranej z Fryderykiem Chopinem.

Logo cotygodniowego konkursu Koperek z 2017 roku.
Logo cotygodniowego konkursu Koperek z 2017 roku.

 

Przez lata w PSU organizowano wydarzenia związane ze swoim patronem. Były to m.in. konkursy związane z jego życiem i dorobkiem, czy cieszący sie wielkim powodzeniem w roku szkolnym 2017/2018 cotygodniowy konkurs wiedzy na temat Polski i polskiej szkoły – Koperek; organizowany przez Katarzynę Weber i Grzegorza Wawrzyńskiego. Na naszej stronie internetowej zamieszczane były formularze z pytaniami dotyczącymi polskiej historii, tradycji czy geografii, ale też związane z funkcjonowaniem szkoły. Łącznie odbyło sie 6 edycji, w których wygrać można było atrakcyjne nagrody. Losowanie nagród odbywało się co sobotę i było transmitowane na żywo w Internecie. Wziąć w nim udział mógł każdy; nie tylko dzieci uczęszczające do naszej szkoły. Mikołaj Kopernik „wspierał” nawet akcję Pomoc dla zwierząt z z The Doghouse Sanctuary w Banbridge, gdy dzięki Karolinie Szczepaniec nasza szkoła  przyłączyła się do przedsięwzięcia wspierającego podopiecznych ze schroniska dla zwierząt.

 

Zapewne PSU Newry niedługo zaskoczy nas jakimś specjalnym wydarzeniem z okazji Roku Kopernikowskiego, tym bardziej, ze zbliża się 15 rocznica utworzenia szkoły.

 


Baner z 2018 roku zachęcający do wzięcia udziału w akcji pomocy dla schroniska.
Baner z 2018 roku zachęcający do wzięcia udziału w akcji pomocy dla schroniska.

 

Mikołaj Kopernik (1473-1543) był polskim astronomem, matematykiem i teologiem, uznawanym za jednego z największych naukowców w historii. Kopernik urodził się w Toruniu w Polsce i w młodości studiował w Krakowie, Bolonii i Padwie.

Kopernik jest znany przede wszystkim z teorii heliocentrycznej, czyli modelu Układu Słonecznego, w którym Słońce jest w centrum, a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. Była to rewolucyjna koncepcja, która przeczyła ówczesnej powszechnej wierze w geocentryzm, czyli teorię, według której Ziemia była uważana za centrum Wszechświata.

Jednak Kopernik nie tylko był astronomem. Był również kanonikiem kapituły warmińskiej, lekarzem i ekonomistą. Ojciec Kopernika był kupcem i rajcą miasta, a jego matka była córką znanego złotnika.

Kopernik zmarł w 1543 roku, kilka miesięcy po opublikowaniu swojej słynnej książki „O obrotach sfer niebieskich”. Jego dzieło zmieniło nie tylko postrzeganie kosmosu, ale także miało wpływ na rozwój nauki i filozofii na całe wieki.


Contact to Listing Owner

Captcha Code