Zajęcia dziennikarskie 3 listopada 2018 [FILM I ZDJĘCIA]

Tak, to prawda – znów się nie wyrobiliśmy z planem, ale priorytetem w dniu 3 listopada była

próba do akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

A z Narodowym Świętem Niepodległości się nie dyskutuje. 😉

Jednak to, co ważnego stać się miało; się stało.

Mamy redaktora naczelnego KaPSUłki!

I nie jest to jakaś wielka niespodzianka, bo swoją aktywnością i chęcią do ciężkiej pracy zasłużyła na to Zuzia. Została w związku z tym uroczyście mianowana na to stanowisko przez nauczyciela-dręczyciela. Teraz wszyscy mają jej słuchać. 😎
Nowa redaktor naczelna otrzymała na początek identyfikator i prezent w postaci specjalnego notatnika ufundowanego przez panią przewodniczącą Zarządu PSU Newry.
Pozostali obecni na zajęciach otrzymali potwierdzenie przynależności do redakcji w postaci kaPSUłkowego identyfikatora, który (miejmy nadzieję), z dumą będą nosić.

Podczas zajęć udało się przećwiczyć dyskusję na temat dwujęzyczności. To znaczy średnio się udało. Dużo większym zaangażowaniem cieszyła się praca przy projekcie polegającym na

reklamie ładnie brzmiącego polskiego słowa;

…niekoniecznie dobrze znanego dzieciom używającym języka polskiego za granicą.

Uczniowie wylosowali najpierw po jednym słowie z zestawu:

ancymonek
prażynki
rzęsisty
puszcza
zwiewny
filuterne
delikatne
źdźbło
podfruwajka
murmurando
kuksaniec
lojalność
czułość
niezapominajka

Następnie należało sprawdzić jego definicję w słowniku języka polskiego. Najważniejszą częścią zadania było ułożenie reklamy wybranego słowa tak, jakby to był produkt lub usługa, do których używania mają być zachęceni odbiorcy.

Pierwsze próby promocji słów przed kamerą wypadły tak sobie, ale na kolejnych zajęciach na pewno wszyscy będą już mieli przygotowane oryginalne i przeciekawe reklamy słów.
A czasu na ich przygotowania jest naprawdę sporo, bo kolejne spotkanie w Studiu KaPSUłka odbędzie się dopiero 24 listopada [ZOBACZ W KALENDARZU].

Pod koniec zajęć był jeszcze czas, by przećwiczyć przed kamerą autoprezentację w dwóch formach: w postaci jednego zdania oraz trzech słów najlepiej charakteryzujących wypowiadającą się osobę. Nad tym też trzeba będzie jeszcze poćwiczyć.
Wiadomo – początki zawsze są trudne, o czym przekonuje poniższy miks ujęć. 👀😜

Grzegorz Wawrzyński