Wystawa prac Szczepana Sadurskiego


Iwan Jefremow napisał kiedyś w „Mgławicy Andromedy”: “najważniejszym obowiązkiem sztuki jest rozwijanie emocjonalnej strony psychiki człowieka. Ona tylko bowiem, sztuka, posiada zdolność nastrajania umysłu, przygotowania go do percepcji najbardziej skomplikowanych treści. Któż nie zna czarodziejskiej łatwości pojmowania, rodzącej się z wrażeń estetycznych, jakich dostarcza muzyka, barwy, kształty?
Zgodnie ze swoją nadrzędną misją i chcąc rozwijać wrażliwość swoich uczniów, Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry zorganizowała wystawę nietypową. Jej oryginalność polegała na tym, że nie odwiedziliśmy żadnego uznanego muzeum. Nie pokazaliśmy również swoim podopiecznym prac artysty z zamierzchłych czasów. Odważyliśmy się za to na dość oryginalny pomysł i postanowiliśmy „pośrednio” zaprosić sztukę w swoje mury.
W oparciu o powyższe narodził się pomysł, by zorganizować w obrębie naszej szkoły wystawę prac Szczepana Sadurskiego, uznanego nie tylko w Polsce artysty rysownika, satyryka i karykaturzysty, co miało miejsce w sobotę 23 marca br.
Niezwykłe wrażenie zrobiła na młodzieży seria rysunków przedstawiających różne stroje ludowe z całej Polski ukazane w krzywym zwierciadle. Nasi uczniowie mogli podziwiać nie tylko talent i pomysłowość naszego artysty, ale też zapoznać się z archiwalnymi egzemplarzami gazetki satyrycznej „Dobry humor”. To niezwykłe wydarzenie zachęciło naszych milusińskich do odwiedzenia w internecie portalu satyryczno – rozrywkowego Sadurski.com.
Zorganizowana wystawa pokazała, że by móc podziwiać sztukę, nie potrzeba wielkich nakładów. Przełamała również obiegową opinię, że sztuka najczęściej jest niedostępna dla przeciętnego odbiorcy. Bo przecież dla chcącego, nic trudnego. Zatem pokłońmy się Kazimierzowi Przerwie – Tetmajerowi, który za swojego życia stwierdził: „niech żyje sztuka”!

Andrzej Konieczny

Related Articles

1000 POLUBIEŃ NA DZIESIĘCIOLECIE?

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_post_title _builder_version=”3.0.98″ title=”on” meta=”off” author=”off” date=”on” categories=”on” comments=”on” featured_image=”on” featured_placement=”background” text_color=”light” text_background=”off” text_shadow_style=”preset3″ title_font_size=”52px” title_font_size_last_edited=”on|desktop” title_text_shadow_style=”preset3″ custom_margin=”30px|||” custom_padding=”130px|||” title_line_height=”1.1em” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″…

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. Właśnie obejrzałem po raz pierwszy. Dziękuję za miłą niespodziankę oraz pozdrowienia. Ja także wszystkich serdecznie pozdrawiam z Warszawy, szczególnie p. Martę. Dzieciaki – pamiętajcie, że z uśmiechem na twarzach życie upływa przyjemniej i radośniej – dla Was i dla osób z Waszego otoczenia. I świat jest piękniejszy.
    W Newry przed szkołą już stanęły wesołe wieżowce, a może kolejne osoby włączą się do wspólnej zabawy? Link:
    sadurski.com/Partia%20DH/wiezo­wce-partia-dobrego-humoru.htm

X