Polska szkoła w Newry – geneza

Opublikowano: 01/05/2018

10 LAT TEMU

W ramach obchodów Dziesięciolecia PSU Newry prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu “10 LAT TEMU”. Będziemy w nim prezentować wydarzenia sprzed lat, które kształtowały historię Polskiej Szkoły Uzupełniającej.

10 lat temu, w maju 2008 roku postawiono pierwszy krok w kierunku utworzenia polskiej szkoły w Newry

Poprzedziło go jednak kilka faktów, bez których być może szkoła zorganizowana byłaby dużo później lub nie powstałaby w ogóle.

Pierwszy z nich to stworzenie rok wcześniej, w czerwcu 2007, witryny internetowej newry.pl. W zamyśle miała być to strona społecznościowa, która wirtualnie łączyłaby Polaków w Newry. Przez kilka lat zamieszczano tam informacje, ogłoszenia i materiały multimedialne. Z czasem uruchomiono jeszcze portal infoni.info, jako miejsce dla Polaków Z całej Irlandii Północnej. Dzisiaj te strony już nie istnieją. Zabrakło motywacji i osób chętnych do ich prowadzenia. Pozostały po nich tylko fanpage: NewryPL i Infoni.Info. Jednak to właśnie ich współtwórcy – Aneta Dąbek i Grzegorz Wawrzyński – dali impuls do realizacji pomysłu utworzenia polskiej szkoły w Newry, a prowadzone przez nich strony internetowe były początkowo jedynymi mediami informującymi o tym przedsięwzięciu.

Drugi istotny fakt w tej historii to powstanie w listopadzie 2007 roku Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście, której funkcjonowanie i doświadczenia okazały się rok później punktem odniesienia dla organizacji szkoły w Newry, a jej główna organizatorka, Barbara Snowarska, służyła wielką pomocą Komitetowi Organizacyjnemu Polskiej Szkoły w Newry, szczególnie w zagadnieniach formalno-prawnych.

W szkole w Belfaście został zatrudniony Grzegorz, dzięki czemu mógł osobiście przekonać się, jak wyglądają początki takiej placówki. Właśnie wtedy uruchomił stronę polska.szkola.pl. Jednak gdybyśmy mieli wskazać osobę, której bezpośrednio zawdzięczamy impuls do stworzenia szkoły w Newry, to oczywiście jest to Aneta Dąbek. To ona przekonała do tego pomysłu Grzegorza, a następnie jeszcze kilka innych osób z polskiej społeczności. Na początku to ona była  koordynatorem wszelkich działań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

A pierwszym konkretnym działaniem było uruchomienie na stronie newry.pl na początku maja 2008 roku ankiety zatytułowanej “Polska Szkoła w Newry? Sami o tym zdecydujcie!”

Oto historyczny post w tej sprawie:

Czy w Newry potrzebna jest polska szkoła na wzór tej w Belfaście? Pewnie zdania są podzielone, lecz skoro tym tematem interesuje się już sporo osób, na pewno warto dać szansę na jej powstanie. Aby taka placówka powstała, trzeba spełnić kilka warunków, a w tym ten najważniejszy – jej istnieniem muszą być zainteresowani rodzice polskich dzieci. Stąd pomysł na wstępne zgłoszenie dziecka do szkoły weekendowej, która mogłaby ruszyć już od września. Zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia formularza online. Nie zobowiązuje to do niczego – ma tylko dać odpowiedź na pytanie, czy jest na tyle potencjalnych uczniów polskiej szkoły, by móc ją otworzyć.

W ciągu miesiąca zgłoszono ponad sześćdziesięcioro dzieci. To był wystarczający dowód na to, że polska szkoła w Newry jest potrzebna

CIĄG DALSZY NASTĄPI


 

  

PS Belfast – filmy z 2008 roku
PSS Belfast w BBC
Dlaczego chodzę do polskiej szkoły
Pozdrowienia z PSS Belfast

Powiązane

10 lat temu – oficjalne otwarcie szkoły

10 lat temu – oficjalne otwarcie szkoły

Dokładnie dziesięć lat temu, 6 grudnia 2008 roku w St. Colmanss Abbey Primary School odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Newry.     Uroczystość zorganizował Zarząd PSU pod przewodnictwem Anety Dąbek i wsparciem m.in....

Przed pierwszymi zajęciami

Przed pierwszymi zajęciami

W ramach obchodów Dziesięciolecia PSU Newry prezentujemy artykuły z cyklu "10 LAT TEMU". Prezentujemy w nich wydarzenia sprzed lat, które kształtowały historię Polskiej Szkoły Uzupełniającej. POPRZEDNI ARTYKUŁ Z TEGO CYKLU: Polska szkoła w...

Archiwa

strona główna
Polska Szkoła