Polska szkoła w Newry – geneza

[et_pb_section bb_built=”1″ _builder_version=”3.2″ top_divider_style=”wave2″ top_divider_color=”#0c71c3″ top_divider_height=”190px” bottom_divider_style=”curve2″ bottom_divider_color=”#0c71c3″ bottom_divider_height=”265px”][et_pb_row _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_blurb title=”10 LAT TEMU” icon_placement=”left” _builder_version=”3.2″ header_text_shadow_style=”preset2″ use_background_color_gradient=”on” border_radii=”on|1px|1px|1px|1px” border_width_all=”1px” border_color_all=”#0c71c3″ custom_margin=”10px|10px|50px|10px” custom_padding=”10px|10px|10px|10px” content_max_width=”95%” header_letter_spacing=”2px” box_shadow_style=”preset3″ header_text_color=”#ffffff”]

W ramach obchodów Dziesięciolecia PSU Newry prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu “10 LAT TEMU”. Będziemy w nim prezentować wydarzenia sprzed lat, które kształtowały historię Polskiej Szkoły Uzupełniającej.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”3_4″][et_pb_text _builder_version=”3.2″]

10 lat temu, w maju 2008 roku postawiono pierwszy krok w kierunku utworzenia polskiej szkoły w Newry

Poprzedziło go jednak kilka faktów, bez których być może szkoła zorganizowana byłaby dużo później lub nie powstałaby w ogóle.

Pierwszy z nich to stworzenie rok wcześniej, w czerwcu 2007, witryny internetowej newry.pl. W zamyśle miała być to strona społecznościowa, która wirtualnie łączyłaby Polaków w Newry. Przez kilka lat zamieszczano tam informacje, ogłoszenia i materiały multimedialne. Z czasem uruchomiono jeszcze portal infoni.info, jako miejsce dla Polaków Z całej Irlandii Północnej. Dzisiaj te strony już nie istnieją. Zabrakło motywacji i osób chętnych do ich prowadzenia. Pozostały po nich tylko fanpage: NewryPL i Infoni.Info. Jednak to właśnie ich współtwórcy – Aneta Dąbek i Grzegorz Wawrzyński – dali impuls do realizacji pomysłu utworzenia polskiej szkoły w Newry, a prowadzone przez nich strony internetowe były początkowo jedynymi mediami informującymi o tym przedsięwzięciu.

Drugi istotny fakt w tej historii to powstanie w listopadzie 2007 roku Polskiej Szkoły Sobotniej w Belfaście, której funkcjonowanie i doświadczenia okazały się rok później punktem odniesienia dla organizacji szkoły w Newry, a jej główna organizatorka, Barbara Snowarska, służyła wielką pomocą Komitetowi Organizacyjnemu Polskiej Szkoły w Newry, szczególnie w zagadnieniach formalno-prawnych.

W szkole w Belfaście został zatrudniony Grzegorz, dzięki czemu mógł osobiście przekonać się, jak wyglądają początki takiej placówki. Właśnie wtedy uruchomił stronę polska.szkola.ple. Jednak gdybyśmy mieli wskazać osobę, której bezpośrednio zawdzięczamy impuls do stworzenia szkoły w Newry, to oczywiście jest to Aneta Dąbek. To ona przekonała do tego pomysłu Grzegorza, a następnie jeszcze kilka innych osób z polskiej społeczności. Na początku to ona była  koordynatorem wszelkich działań związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

A pierwszym konkretnym działaniem było uruchomienie na stronie newry.pl na początku maja 2008 roku ankiety zatytułowanej “Polska Szkoła w Newry? Sami o tym zdecydujcie!”

Oto historyczny post w tej sprawie:

Czy w Newry potrzebna jest polska szkoła na wzór tej w Belfaście? Pewnie zdania są podzielone, lecz skoro tym tematem interesuje się już sporo osób, na pewno warto dać szansę na jej powstanie. Aby taka placówka powstała, trzeba spełnić kilka warunków, a w tym ten najważniejszy – jej istnieniem muszą być zainteresowani rodzice polskich dzieci. Stąd pomysł na wstępne zgłoszenie dziecka do szkoły weekendowej, która mogłaby ruszyć już od września. Zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia formularza online. Nie zobowiązuje to do niczego – ma tylko dać odpowiedź na pytanie, czy jest na tyle potencjalnych uczniów polskiej szkoły, by móc ją otworzyć.

W ciągu miesiąca zgłoszono ponad sześćdziesięcioro dzieci. To był wystarczający dowód na to, że polska szkoła w Newry jest potrzebna

CIĄG DALSZY NASTĄPI


 

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_text _builder_version=”3.1.1″]

  

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.1.1″]

PS Belfast – filmy z 2008 roku

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.0.47″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.1.1″]

PSS Belfast w BBC

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://youtu.be/6kg7j9FHtaA” image_src=”//i.ytimg.com/vi/6kg7j9FHtaA/hqdefault.jpg” _builder_version=”3.1.1″]

 

[/et_pb_video][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.1.1″]

Dlaczego chodzę do polskiej szkoły

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://youtu.be/JqoxWCwqOVQ” image_src=”//i.ytimg.com/vi/JqoxWCwqOVQ/hqdefault.jpg” _builder_version=”3.1.1″]

 

[/et_pb_video][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_text _builder_version=”3.1.1″]

Pozdrowienia z PSS Belfast

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://youtu.be/sx1LY5qMxQ4″ image_src=”//i.ytimg.com/vi/sx1LY5qMxQ4/hqdefault.jpg” _builder_version=”3.1.1″]

 

[/et_pb_video][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Related Articles

10 lat PSU Newry – materiały

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_post_title _builder_version=”3.17.6″ meta=”off” featured_image=”off” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” next_background_color=”#000000″ prev_background_color=”#000000″][et_pb_row][et_pb_column type=”3_5″][et_pb_divider _builder_version=”3.17.6″ show_divider=”off” height=”50px” /][et_pb_text _builder_version=”3.17.6″] Strona będzie sukcesywnie aktualizowana.  Znajdą…

Przed pierwszymi zajęciami

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_blurb title=”10 LAT TEMU” icon_placement=”left” _builder_version=”3.13″ header_text_shadow_style=”preset2″ use_background_color_gradient=”on” border_radii=”on|1px|1px|1px|1px” border_width_all=”1px” border_color_all=”#0c71c3″ custom_margin=”10px|10px|50px|10px” custom_padding=”10px|10px|10px|10px” content_max_width=”95%” header_letter_spacing=”2px” box_shadow_style=”preset3″ header_text_color=”#ffffff” saved_tabs=”all”] W ramach obchodów Dziesięciolecia PSU…

2 czerwca 2018 – wycieczka szkolna

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”Header” module_class=”ddd_landing_header” _builder_version=”3.5.1″ background_image=”https://polska.szkola.ple/wp-content/uploads/2018/06/2czerwca2018085.jpg” custom_margin=”|||” custom_padding=”54px|0px|0px|0px” bottom_divider_style=”wave” bottom_divider_color=”#ffffff” bottom_divider_height=”175px” custom_css_before=” content: %22%22;|| display: block;|| background-color: #000;|| position: absolute;|| top: 0;|| left: 0;|| width:…

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X