Piszę do Ciebie po polsku

Praca w Polskiej Szkole Uzupełniającej w Newry łączy ludzi na zawsze, czego dowodem jest ostatnia, bez przesady rzec można – międzynarodowa akcja, zainicjowana przez byłą nauczycielkę PSU, Magdę Górną. Z trudem pogodziliśmy się z jej powrotem do Polski kilka lat temu, ale okazało się, że nasza koleżanka nie zamierza o nas zapomnieć.

Magda pracuje obecnie w międzynarodowej szkole w Krakowie (Embassy International School), gdzie prowadzi zajęcia z języka polskiego dla dzieci z m.in. Niemiec, USA, Rumunii i Albanii. Jej uczniowie mają od 6 do 13 lat i uczą się polskiego dopiero kilka miesięcy, ale ich postępy są na tyle duże, że napisali listy do naszych dzieci, w których dzielą się swoimi zainteresowaniami i zachęcają adresatów do korespondencji. W kopertach były też pocztówki i rysunki. Uczniowie klasy drugiej, którzy byli adresatami przesyłek, wkrótce na nie odpowiedzą.

Zanim przyszły listy z Polski, nauczycielki z zerówki i klasy pierwszej rozmawiały z uczniami o dzieciach, które mieszkają w Polsce, ale pochodzą z innych krajów. Powstał list w imieniu naszych dzieci, który wraz ze zdjęciem grupowym i niespodzianką jest już w drodze do Polski.

To niezwykłe, że dzieci z rożnych zakątków świata i rożnych narodowości połączył język polski. Można więc mieć nadzieję, że akcja będzie kontynuowana, a jej efektem będzie coraz lepsza znajomość języka polskiego i większa chęć posługiwania się nim, zarówno przez polskie dzieci w Irlandii, jak i uczniów z różnych krajów, którzy go dopiero odkrywają.

Organizacja akcji:
Magda Górna
(Embassy International School, Kraków, Polska)
Kamila Greszta, Ewa Gorzelak-Deska, Jolanta Czarnocka
(Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry, Irlandia Północna)
Koordynacja
Grzegorz Wawrzyński