Nauczyciel uczy się przez całe życie

“Wszystko zaczyna się w domu i wszystko tam też się kończy” – tymi słowami wykład rozpoczęła dr Agnieszka Rabiej podczas piątkowych warsztatów metodycznych dla nauczycieli polonijnych, które odbyły się w dniach 13-16. września w Krakowie i prowadzone były pod hasłem “Innowacyjne kształcenie pokolenia polonijnego”.

Nauczycieli szkół polonijnych do dwujęzyczności przekonywać nie trzeba, jednak zajęcia z dr Rabiej jeszcze mocniej utwierdziły nas w przekonaniu, że naprawdę warto dbać i walczyć o dwujęzyczność. Decyzje, które w tej kwestii podejmujemy dzisiaj, przyniosą owoce dopiero w przyszłości, dlatego niektórym rodzicom ciężko jest podjąć tę właściwą decyzję, jaką jest walka o dwujęzyczność dziecka. Jednak pamiętajmy: zdecydowanie lepiej jest nakłonić dziecko do nauki języka ojczystego, niż go zaniechać, gdyż łatwiej jest obudzić język ze stanu uśpienia, niż potem nadrabiać zaległości z całego życia w dorosłym wieku, bez większych już szans na sukces (Lipińska E., Przegląd Polonijny 4/2002).

W miarę możliwości będziemy Państwu przekazywać informacje, które świadomi rodzice dzieci dwujęzycznych wiedzieć powinni.

Podczas praktycznej części piątkowych warsztatów z dr Rabiej wszyscy nauczyciele nabrali większej wprawy z nauczania technik czytania dostosowanych do potrzeb dzieci dwujęzycznych.

Sobotnie warsztaty, które prowadziła dr Dominika Bucko, wzbogaciły nas w wiedzę na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego oraz wartościowych materiałów dostępnych online.

Czas spędzony podczas wspólnych spotkań wykorzystaliśmy w pełni. Wymiana naszych doświadczeń jako nauczycieli polonijnych, wiedza przekazana przez dr Rabiej i dr Bucko oraz wspólne zajęcia praktyczne były bezcennym  przeżyciem, z którego będziemy czerpać nowe inspiracje i które z całą pewnością znajdzie swoje odbicie w naszej pracy, gdy już w najbliższą sobotę wrócimy do swojej misji w polskich szkołach za granicą.

Podczas naszego wyjazdu nie zabrakło również elementów integracyjnych. Mieliśmy  okazję obejrzeć sztukę teatralną “Wszystko o kobietach”, która rozbawiła nas do łez i jeszcze długo będziemy ją wspominać z uśmiechem na twarzy. Wzięliśmy udział w koncercie “Melodie południowych winnic” zorganizowanym przez Centrum Macierz Polonii, a także zwiedzić Kraków, odświeżyć naszą pamięć na temat jego zabytków i ponownie zakochać się w tym pięknym mieście.

Dziękujemy oganizatorom za możliwość uczestnictwa w warsztatach:

Stowarzyszeniu Oświaty i Kultury Polskiej;

Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego;

Forum Edukacji Polonijnej w Irlandii Północnej;

Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rodzice, pamiętajcie – tylko z Waszą pomocą uda nam się osiągnąć sukces. Rozmawiajcie z dziećmi po polsku i czytajcie im po polsku.

 

 Niech słowa polskiej pisarki, psycholog i socjolog, Danuty Mostwin (Trzecia wartość. Wykorzenienie i tożsamość, 1995), będą dla Was zachętą do podjęcia trudu rozwoju językowego swoich dzieci, a  jednocześnie przestrogą przed jego odrzuceniem czy zaniechaniem: „Uczmy ich języka polskiego. Po buntach i odrzuceniach nadejdzie dzień, w którym okażą nam zdumioną wdzięczność albo zapytają z żalem: dlaczego nie nauczyłaś(eś) mnie mówić po polsku?”

Kasia Weber

Related Articles

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X