Za długo to trwa?
PSU Newry
Jak powstała Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry

Swoje powstanie i funkcjonowanie Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry zawdzięcza przede wszystkim determinacji tych rodziców, dla których bardzo istotne jest zachowanie tożsamości narodowej ich dzieci. Gdyby nie wielkie zaangażowanie niektórych osób placówka ta nie powstałaby do dnia dzisiejszego.

Do zorganizowania polskiej szkoły przyczyniło się kilka faktów:

• W czerwcu 2007 roku powstaje nieistniejąca już dzisiaj witryna newry.pl, współtworzona przez Anetę DąbekGrzegorza Wawrzyńskiego, który po podjęciu pracy w nowo powstałej Polskiej Szkole Sobotniej w Belfaście uruchamia też witrynę polska.szkola.pl.
  • To właśnie Aneta Dąbek wpada na pomysł, że taka szkoła mogłaby powstać też w Newry, do czego zaczyna przekonywać kilka osób ze środowiska polskich imigrantów. Grzegorz Wawrzyński pozyskuje wsparcie dyrektorki PSS Belfast, Barbary Snowarskiej, która obiecuje podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z powstawaniem i prowadzeniem polskiej szkoły
  • W maju 2008 portal newry.pl uruchamia online wstępne zgłaszanie dzieci do szkoły, co ma wykazać poziom zainteresowania powstaniem placówki. W ciągu miesiąca zostało zgłoszonych ponad sześćdziesięcioro dzieci.
  • 8 czerwca 2008 roku  w Newry Parish Centre odbyło się zebranie wszystkich zainteresowanych powstaniem Polskiej Szkoły w Newry. Kierownik PSS w Belfaście, Barbara Snowarska, wyjaśniła kwestie formalno-prawne związane z organizacją takiej placówki, a Grzegorz Wawrzyński podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze szkoły w Belfaście. Powołany został Rodzicielski Komitet Organizacyjny.

• Dokładnie miesiąc później odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Organizacyjnego PSS w Newry, w którego skład weszli:

Przewodnicząca: Barbara Achtelik

Zastępca: Sławomir Mikołajczyk

Sekretarz: Alicja Zawistowska

Skarbnik: Iwona Kotula

Członkowie:
Renata Szoszkiewicz
Marta Sitkowska
Magdalena Chętnicka
Anna Czerwińska
Aneta Sochalska

Marian Rosiak

Osoby współpracujące z Komitetem:
Aneta Dąbek (NEWRY DEMOCRAT, NewryPL)
ks. Stanisława Hajkowski (PARAFIA W NEWRY)
Barbara Snowarska (PSS BELFAST)
Artur Kmiecik (NEWRY DEMORAT)
Grzegorz Wawrzyński (PSS BELFAST- polska.szkola.pl; NewryPL)
Justyna McCabe
(Newry and Mourne District Council)

Podjęto m.in. decyzję o rozpoczęciu naboru kadry pedagogicznej oraz współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami
W lipcu 2008  ruszyła też szkolna strona internetowa.

• 31 lipca 2008 podczas spotkania Komitetu Organizacyjnego powstała  pierwsza wersja Statutu Szkoły i ustalono nazwę placówki jako Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry.
  • 24 sierpnia odbyły się rozmowy kwalifikacyjne dla nauczycieli
  • 14 września w Newry Parish Center odbyło się pierwsze Walne Zebranie Polskiej Szkoły Uzupełniającej.

Rodzice mogli zapoznać się z dotychczasowymi wynikami pracy Zarządu oraz nauczycielami przyjętymi do pracy w szkole. W trakcie zebrania odwołano aktualny Zarząd, którego głównym celem było doprowadzenie do otwarcia szkoły i powołano nowy w składzie:

– przewodnicząca zarządu: Aneta Dąbek,
– zastępca: Marian Rosiak,
– sekretarz: Marta Sitkowska,
– skarbnik: Iwona Kotula,
– członkowie: Barbara Achtelik, Józef Ugonoh, Ewa Rybka.

Rodzice zaakceptowali także Statut Szkoły.
Członkowie Zarządu i osoby wspomagające jego działalność odpowiadali na pytanie i wątpliwości dotyczące m.in. organizacji zajęć, bezpieczeństwa dzieci, przewidywanych kosztów funkcjonowania szkoły i dalszych kroków w kierunku uruchomienia szkoły.

Pierwsze zajęcia w PSU Newry rozpoczęły się w sobotę 15 listopada, o godzinie 10.00

6-tego grudnia 2008 roku odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia szkoły

Zostało utworzonych 7 grup wiekowych: grupa przedszkolna, zerówka, klasa pierwsza, klasa druga połączona z trzecią, klasa czwarta połączona z piątą, szósta oraz klasa gimnazjalna połączona z licealna. Cała kadra pedagogiczna w składzie: Katarzyna Reynolds, Marta Szwenik, Ewa Toporek, Kamila Greszta, Anna Socha, Sebastian Rzepecki, Jolanta Czarnocka, Sylwia Jakubas i Małgorzata Pelikan;   z entuzjazmem podjęła się trudnego zadania – krzewienia polskości w małych emigrantach, pamiętając, że nadrzędnym celem szkoły jest podtrzymywanie więzi dzieci z Polską, z językiem, kulturą, tradycjami naszego kraju.

Polska Szkoła Uzupełniająca Polish Supplementary School Newry
Polska Szkoła Uzupełniająca
Co Ty na to, byśmy przesyłali Ci powiadomienia o nowych informacjach na naszej stronie?