Za długo to trwa?
PSU Newry

Dosyć niespodziewanie 9 marca znaleźliśmy się jako Studio KaPSUłka na X Polskim Dyktandzie w Szkocji i Irlandii Północnej o „Złote Pióro” Konsula RP – „Gżegżółka”. Nina i Zuzia reprezentowały tam naszą redakcję nie tylko po to, by dopingować swoje koleżanki z KaPSUłki, Gabi i Hanię, które wzięły udział w konkursie, ale także, by asystować przy nagraniach do relacji filmowej i sporządzać notatki do swoich artykułów, które pewnie niebawem przeczytamy.

Irlandzką część konkursu po raz drugi zorganizowano w Ballymenie, gdzie gościła nas Polska Szkoła Sobotnia pod kierownictwem pani Agnieszki Zając. Wydarzenie obejmowało nie tylko  zmagania ortograficzne, ale także zajęcia dodatkowe dla wszystkich dzieci, które w oczekiwaniu na wyniki dyktanda zostały przygotowane panie Helenę Niesyn i Monikę Adamczewską-Żaczek. Wszystkim podobał się szczególnie turniej „Kocham cię Polsko!”, w którym rywalizowały dwie drużyny – Wisła i Odra – złożone z uczniów szkół reprezentowanych w Ballymenie.

Uczestnicy dyktanda zgodnie przyznali, że w tym roku było ono łatwiejsze, ale może właśnie dlatego sukcesów uczniów z Irlandii Północnej tym razem mamy mniej… Jedyną laureatką z Irlandii została Natalia Czubińska z Polskiej  Szkoły Sobotniej w Ballymenie, która zdobyła III miejsce w grupie wiekowej 11-13 lat. Jednak wszyscy biorący udział w konkursie zasługują na wielkie brawa, bo dbałość o poprawność mowy ojczystej to rzecz wymagająca czasu i wysiłku, a poświęcanie ich przez dzieci, które przecież mają mnóstwo innych zajęć; to powód do szacunku i  dumy.

Były zmagania, dobra zabawa, poczęstunek i łączenie na żywo z organizatorem konkursu – Szkołą bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu (Szkocja). Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, które wręczał m.in. gość specjalny – Konsul Generalny RP, Paweł Majewski.

Należy przyznać, że wydarzenia takie jak Gżegżółka, to wspaniała okazja nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności i przywiązania do języka ojczystego, ale także szansa na integrację polskich szkół, które działają w Polish Educational Forum in Northern Ireland. Dzieci wspaniale się bawiły i na pewno powinno być więcej wydarzeń, które pozwalałyby na wspólne działania i nawiązywanie nowych znajomości.

ZDJĘCIA: Katarzyna Weber, Grzegorz Wawrzyński

Polska Szkoła Uzupełniająca Polish Supplementary School Newry