Gżegżółka? Byliśmy tam!


      Dosyć niespodziewanie 9 marca znaleźliśmy się jako Studio KaPSUłka na X Polskim Dyktandzie w Szkocji i Irlandii Północnej o “Złote Pióro” Konsula RP – “Gżegżółka”. Nina i Zuzia reprezentowały tam naszą redakcję nie tylko po to, by dopingować swoje koleżanki z KaPSUłki, Gabi i Hanię, które wzięły udział w konkursie, ale także, by asystować przy nagraniach do relacji filmowej i sporządzać notatki do swoich artykułów, które pewnie niebawem przeczytamy.

     Irlandzką część konkursu po raz drugi zorganizowano w Ballymenie, gdzie gościła nas Polska Szkoła Sobotnia pod kierownictwem pani Agnieszki Zając. Wydarzenie obejmowało nie tylko  zmagania ortograficzne, ale także zajęcia dodatkowe dla wszystkich dzieci, które w oczekiwaniu na wyniki dyktanda zostały przygotowane panie Helenę Niesyn i Monikę Adamczewską-Żaczek. Wszystkim podobał się szczególnie turniej “Kocham cię Polsko!”, w którym rywalizowały dwie drużyny – Wisła i Odra – złożone z uczniów szkół reprezentowanych w Ballymenie.

     Uczestnicy dyktanda zgodnie przyznali, że w tym roku było ono łatwiejsze, ale może właśnie dlatego sukcesów uczniów z Irlandii Północnej tym razem mamy mniej… Jedyną laureatką z Irlandii została Natalia Czubińska z Polskiej  Szkoły Sobotniej w Ballymenie, która zdobyła III miejsce w grupie wiekowej 11-13 lat. Jednak wszyscy biorący udział w konkursie zasługują na wielkie brawa, bo dbałość o poprawność mowy ojczystej to rzecz wymagająca czasu i wysiłku, a poświęcanie ich przez dzieci, które przecież mają mnóstwo innych zajęć; to powód do szacunku i  dumy.

     Były zmagania, dobra zabawa, poczęstunek i łączenie na żywo z organizatorem konkursu – Szkołą bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu (Szkocja). Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, które wręczał m.in. gość specjalny – Konsul Generalny RP, Paweł Majewski.

     Należy przyznać, że wydarzenia takie jak Gżegżółka, to wspaniała okazja nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności i przywiązania do języka ojczystego, ale także szansa na integrację polskich szkół, które działają w Polish Educational Forum in Northern Ireland. Dzieci wspaniale się bawiły i na pewno powinno być więcej wydarzeń, które pozwalałyby na wspólne działania i nawiązywanie nowych znajomości.ZDJĘCIA: Katarzyna Weber, Grzegorz Wawrzyński

[foogallery id=”217318″]


 

Related Articles

10 lat PSU Newry – materiały

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_post_title _builder_version=”3.17.6″ meta=”off” featured_image=”off” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” next_background_color=”#000000″ prev_background_color=”#000000″][et_pb_row][et_pb_column type=”3_5″][et_pb_divider _builder_version=”3.17.6″ show_divider=”off” height=”50px” /][et_pb_text _builder_version=”3.17.6″] Strona będzie sukcesywnie aktualizowana.  Znajdą…

10 marca 2018

Gżegżółka to… ortografii niezła szkółka! ☺ Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie, którzy w sobotę, w Ballymenie uczestniczyli w konkursie Gżegżółka. Konkurs zorganizowano dla…

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X