Dziecko mówi po polsku za granicą

 Jola i Michał przyjechali do Irlandii, kiedy Kamil miał roczek i nie umiał jeszcze mówić. Oboje mieli pracę, postanowili codziennie oddawać dziecko do pobliskiego domowego żłobka, prowadzonego przez młodą Irlandkę. Prócz Kamila spędzała tam czas trójka irlandzkich dzieci; wszystkie były starsze od niego.
– Pomyślałam, że łatwiej przyjdzie mu nauka angielskiego, co może mu się przydać, kiedy pójdzie do tutejszej szkoły – wspomina Jola.

W domu mówili do dziecka w języku ojczystym. W końcu nadszedł czas, kiedy Kamil sam zaczął wymawiać pojedyncze słowa, ku zaskoczeniu rodziców w języku angielskim.

– Tak bardzo cieszyliśmy się, że dziecko zaczyna mówić, że sama zaczęłam odpowiadać po angielsku, chociaż dziecko rozumiało wszystko, co mówiliśmy w języku polskim – opowiadają.
Z czasem rodzice zauważyli, że syn w ogóle nie ma ochoty mówić w języku polskim, w żłobku najważniejsze było dla niego naśladowanie starszych, irlandzkich dzieci.
Rodzice postanowili znaleźć na to sposób.

– Kamil uwielbiał bawić się z dziećmi i to od nich najwięcej się uczył. Pomyślałam, że musi spotykać się z polskim dziećmi, wtedy zacznie mówić po polsku. Zebrałam znajome mamy, było nas w sumie sześć. Postanowiłyśmy, że nasze dzieci raz w tygodniu będą się spotykać, za każdym razem w innym mieszkaniu. Dzieci razem będą bawić się i uczyć. Zadziałało. Kamil zaczął używać polskich słów w takiej samej ilości jak angielskich. Mogę teraz być dumną mamą dwujęzycznego dziecka – śmieje się Jola.

Podobny wpływ na dzieci w różnym wieku oraz o różnym poziomie władania językiem może mieć przebywanie raz w tygodniu na zajęciach języka polskiego. Oderwą się przez chwilę od używanego na co dzień na lekcjach języka angielskiego. Ucząc się w grupie pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela zaczną podnosić poziom wypowiadania się w języku ojczystym. Dla rozwijającego się dziecka władanie polszczyzną wyniesioną z domu jest niewystarczające, korzystając z zorganizowanych zajęć będzie miało szansę dorównać poziomem mówienia, rozumienia czytanego tekstu czy pisania swoim rówieśnikom w Polsce.

Related Articles

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X