Cultural Diversity Days


 Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można zaobserwować, jak rośnie grono emigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii z niemal każdego zakątka świata. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele z Europy Wschodniej, a wśród nich Polacy, Litwini oraz Łotysze. Rdzenni mieszkańcy akceptują ten fakt, jednak niewiele wiedzą o kulturze i tradycjach przybyszów. Stąd też pomysł zorganizowanej 16. lutego br. w Centrum Handlowym Quays imprezy, zatytułowanej „Cultural Diversity Days”. Polska Szkoła Uzupełniająca z Newry reprezentowała mniejszość polską mieszkającą właśnie w tym mieście.

Wśród przeróżnych stanowisk, reklamujących ekskluzywne domy weselne oraz biura podróży, znalazło się miejsce dla nas, Polaków. Już przed południem nauczyciele z Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Newry skrzętnie przygotowywali stoły, by móc ukazać obraz Polski i Polaków z jak najlepszej strony. Na pokrytych obrusami stołach znalazło się m.in. tradycyjne polskie jedzenie. Przechodnie mogli skosztować polskich wędlin, słodyczy, tradycyjnego polskiego chleba. Nasza żywność robiła furorę wśród gości, którzy co chwilę pytali, gdzie mogą kupić takie smakołyki. Przechodnie zajadali się polskimi kabanosami, pasztetami domowej roboty, a także wędzonymi szynkami. Dzieci polowały na słodycze oraz napoje. W tle rozbrzmiewała polska muzyka, od Chopina zaczynając, na współczesnych muzycznych kawałkach kończąc. Piękno polskich strojów ludowych pokazali uczniowie PSU z Newry: Oliwia Ryszka oraz Marek Poppe, występując w kolorowych, historycznych kostiumach. Zachwytom nie było końca.

Tuż przy polskim stole swoje miejsce miała pani Margaret Cupial, reprezentująca swoją firmę DIVA Face Painting, która wszystkich gości zadziwiła niebywałą umiejętnością malowania dziecięcych twarzy. Od początku uroczystości do samego końca w kolejce ustawiali się rodzice ze swoimi pociechami, by móc wrócić do domu z kolorową dekoracją wymalowaną na uśmiechniętej twarzy dziecka.

Oczywiście należy wspomnieć o sponsorach, dzięki którym mogliśmy zaistnieć na tym swoistym festiwalu kultur. Cała impreza sponsorowana była przez Challenge of Change,
PEACE III Southern Partnership Newry and Mourne District Council. Ogromne podziękowania należą się polskiemu sklepowi KAROLINA, który zaopatrzył nasze stanowisko w ogromny asortyment polskich smakołyków.

Impreza taka, jak ta, pokazała, jak niewiele wiedzą o nas rdzenni mieszkańcy i jak jednocześnie są nas ciekawi. Obaliła pewne mity i stereotypy pokazując, że mamy do zaoferowania bardzo wiele w wielu dziedzinach życia, od wspaniałej kuchni zaczynając na tradycjach ludowych kończąc.

Andrzej Konieczny

[button style=”green large rounded” link=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150270116214987.71330.41149234986&type=3″ target=”_blank” ]WIĘCEJ ZDJĘĆ[/button]

Cultural Diversity Days

Related Articles

Jasełka 2017

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off”][et_pb_fullwidth_image _builder_version=”3.0.92″ src=”https://polska.szkola.ple/wp-content/uploads/2017/12/jaselka-tytul.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”3_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.92″ background_layout=”light”]   [button link=”#foto” color=”green”] ZOBACZ ZDJĘCIA[/button] [button link=”#film” color=”blue”] ZOBACZ FILM[/button]  …

10 lat PSU Newry – materiały

[et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”on” specialty=”off” next_background_color=”#000000″][et_pb_fullwidth_post_title _builder_version=”3.17.6″ meta=”off” featured_image=”off” /][/et_pb_section][et_pb_section bb_built=”1″ fullwidth=”off” specialty=”off” next_background_color=”#000000″ prev_background_color=”#000000″][et_pb_row][et_pb_column type=”3_5″][et_pb_divider _builder_version=”3.17.6″ show_divider=”off” height=”50px” /][et_pb_text _builder_version=”3.17.6″] Strona będzie sukcesywnie aktualizowana.  Znajdą…

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X