6 maja 2017

Piękną pogodą powitała nas sobota 6 maja, a energia słońca dała naszym dzieciom chęć do działania.
Uczniowie pierwszej klasy pierwszej i „zerówki” zaczęli ten dzień od rozmów na temat zdrowego odżywiania. Dyskusja była ściśle związana z tematem w podręczniku dla klas „0”; przykłady potraw na śniadanie, drugie śniadanie (lunch), obiad, podwieczorek i kolację rozbudziły wyobraźnię dzieci i posypały się przykłady ulubionych potraw naszych milusińskich. Oczywiście tyle ile dzieci, tyle przysmaków, ale najważniejsze, że dzieci wiedzą jak ważną rolę w życiu odgrywa zdrowe odżywianie, jaki wpływ na organizm mają witaminy, co jest zdrowym jedzeniem, a co niekoniecznie ☺. Dzieci opowiadały, jakie posiłki jedzą w ciągu dnia i co się na nie składa. Opowieści o dziecięcych przysmakach pomagały budować słownictwo związane z lekcją.
Drodzy rodzice, przysmakiem wszystkich dzieci są lody ☺. Spróbujmy smaku tych domowych, są banalnie proste w przygotowaniu, a dzieci na pewno chętnie nam pomogą w ich robieniu.
Przepis ze strony dzieci.pl
[button link=”http://dzieci.pl/kat,1033631,title,Lody-truskawkowe,wid,15226408,wiadomosc.html” newwindow=”yes”] Zobacz przepis[/button]

Po tej „smacznej” dyskusji przyszedł czas na pracę z podręcznikiem, uczniowie klasy „0” poznali pisownię małej i dużej litery „G”, pisanie po śladzie było pomocne w późniejszym samodzielnym pisaniu, uczniowie również sylabizowali i czytali proste teksty w podręczniku.
Uczniowie klasy pierwszej ćwiczyli umiejętność łączenia spółgłosek miękkich z samogłoskami, próbowali zapisu sylabowego i uzupełniali wyrazy spółgłoskami miękkimi „si”, „ci”. Naszym pierwszakom coraz mniej problemów sprawia czytanie krótkich tekstów z podręcznika, a układanie zdań z rozsypanek wyrazowych stało się nie tylko ćwiczeniem na logiczne myślenie, ale też formą zabawy.
Po lunchu, dzieci korzystały z uroków słonecznej soboty i spędziły czas na szkolnym boisku. Gry i zabawy ruchowe, a także próba gry w koszykówkę dała dzieciom mnóstwo radości i pozwoliła spalić kalorie po lunch.
Był też czas na zajęcia plastyczne, w czasie których dzieci przygotowywały niespodziankę dla mam, ale o tym na razie nie możemy nic powiedzieć ☺.
Maluszki z grupy najmłodszej poznawały życie na farmie. Nauka poprzez zabawę przyniosła wiele korzyści, a najmłodsi mogli poznać zwierzęta mieszkające na wsi. Dzieci odgadywały i naśladowały odgłosy zwierząt, rozpoznawały i wymieniały nazwy zwierzaków mieszkających na wsi. Jak zwykle były też kolorowanki i spacer w sprzyjających okolicznościach przyrody.

Ewa Gorzelak-Deska
Dziękuję Asi i Ewelinie za pomoc w przygotowaniu tekstu.
Zdjęcia: Ewelina, Ewa.