4 marca 2017

Każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera literackiego lub postać z literatury, mieszkają razem z nami, w naszych domach na półkach z książkami. Przypominamy sobie czasem o nich i snujemy opowieści naszym dzieciom, one też mają swoich ulubieńców. Dobrą okazją do wysłuchania historii o dziecięcych bohaterach wyobraźni, był obchodzony 2 marca „World book day”.
W naszej szkole, ten dzień był nie tylko poświęcony promocji czytelnictwa, ale też właśnie czasem spędzonym z ulubioną książką i jej bohaterem.
Zaczęliśmy jednak nietypowo bo od „instrukcji obsługi książki” ☺. Wszyscy wiemy, że domowa biblioteczka to nie tylko ozdoba domu ale też powód do dumy, dlatego musimy odpowiednio dbać o książki, by służyły nam jak najdłużej. Była też opowieść o tym jak powstaje książka. Kto to jest autor, ilustrator, czym zajmuje się introligator, mówiliśmy też jak wygląda praca drukarza i czym zajmuje się drukarnia. Dzieci poznały również różnicę pomiędzy księgarnią a biblioteką. Po takim mini wykładzie, dzieci wreszcie mogły opowiedzieć o swoich ulubionych bohaterach, ulubionych książkach i wierszach.
Naszym zadaniem było nie tylko uwrażliwienie dzieci na literaturę, rozwijanie pasji czytelniczych, ale też kształtowanie szacunku do książki i zachęcanie do dbania o jej wygląd.
Na koniec zajęć o książkach, dzieci wykonały piękne zakładki do książki.
Uczniowie „zerówki” w tym dniu korzystali ze swoich nowych książek – drugiej części podręcznika. Zapoznali się z takimi pojęciami jak „wewnątrz”, „na zewnątrz”, ”na”, „pod’, „nad”. Rozpoznawali kształty i utrwalali wiadomości, które do tej pory poznali.
Uczniowie pierwszej klasy w tym czasie ćwiczyli pisownię liter „b” i „ł”. Ćwiczyli czytanie krótkich tekstów i rozwiązywali zadania w podręcznikach.
Uczniowie klasy drugiej ten dzień wykorzystali nie tylko na rozmowy o książkach i literaturze, ale też znaleźli czas na zajęcia na świeżym powietrzu, gry i zabawy zespołowe na boisku zmęczyły dzieci, ale nie na tyle, by nie miały siły uczestniczyć w zajęciach plastycznych, w czasie których przygotowały laurki na Dzień Kobiet.
Nasze zajęcia staramy się prowadzić w sposób urozmaicony, tak aby dzieci w ciągu tych kilku godzin spędzonych w polskiej szkole miały szansę na uczestniczenie w różnych formach aktywności, tak żeby chętnie do nas wracały – uśmiechnięte i pełne zapału w odkrywaniu kolejnych tajemnic świata.
Do zobaczenia!

Ewa Gorzelak-Deska

Dziękuję Joli i Kamili za pomoc w przygotowaniu tekstu.
Zdjęcia: Gosia Gałązka.