3 lutego 2018

Sobota minęła nam szybko i z niecodziennym gościem. Naszą szkołę odwiedził Kevin Aiston, znany m.in z programu telewizyjnego „Europa da się lubić”. Dzieci nie peszyła kamera telewizyjna, ani tym bardziej pytania gościa:).
Spotkanie odbywało sie w szkole, a tu wiadomo – uczymy się , ale tym razem dzieci wcieliły się w rolę nauczycieli i próbowały nauczyć Kevina wypowiadać słowo: weterynarz:) Kevin chciał poznać zawody jakie dzieci będą w przyszłości wykonywać ,ale nie sądził chyba, że wymowa niektórych z nich sprawi mu problem
Na spotkaniu z Kevinem moglibyśmy spędzić cały dzień, ale dla nas sobota to jednak dzień nauki .
Dzieci z klasy Pani Kamili razem z bohaterką swojego podręcznika – Figlarną Kredką wybrały się do filharmonii. To była niezwykła lekcja, którą rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu koncertu Fryderyka Chopina i krótkiego utworu z koncertu Jimka i Miuosha nagranego w NOSPR w Katowicach. Magiczna podróż w świat muzyki i instrumentów zaowocowała niezwykłą interpretacją utworów wysłuchanych przez dzieci.
Stworzyliśmy też własną orkiestrę z typowymi instrumentami takimi jak grzechotki, tamburyn, cymbałki i trójkąty, ale pokazaliśmy również ,że instrumentami mogą być np. szklanki, kartki papieru, etui na okulary ,łyżeczki i tarki .
Praca z podręcznikiem to pisownia litery „F”. Czytanie krótkich tekstów i opowiadanie historyjki obrazkowej – wizyta Figlarnej Kredki w filharmonii.
Na koniec zajęć dzieci wykonały papierowe tamburyna i tworzyły własne zapisy nutowe.

Choć w Irlandii Północnej zima nie jest sroga to nie zwalnia nas od dbania o zwierzęta i ptaki w tej szczególnej porze roku. Starsi koledzy naszych 5 i 6 latków rozmawiali o tym jak ważne jest dokarmianie zwierząt i ptaków zimą. Dzieci poznały wygląd, upodobania żywieniowe oraz odgłosy gawrona, sikorki, gila i wróbla. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej pt. „Karmnik”. Powstały piękne prace, a karmniki wypełnione pysznym ziarnem są marzeniem pierzastych przyjaciół ☺.
Lekcję o czasowniku poprowadziła Pani Kasia, wiadomości na temat tej części mowy, jak zawsze w przystępnej formie nie mogą być nudne i gramatyka nie jest już taka straszna. ☺
Za tydzień bal karnawałowy! Te z dzieci, które jeszcze nie wykonały masek, mogły nadrobić zaległości ☺ Szykuje nam się bal maskowy na miarę najlepszych zabaw znanych z Wenecji i nie tylko 😉
Czy wiecie, że świat oszalał na punkcie… glutów? Tak właśnie, nie inaczej ☺. Slime, bo mówimy o tej masie plastycznej, to szaleństwo, które opanowało dzieci i dorosłych. Nasi uczniowie postanowili zamienić klasę na laboratorium i zrobili własną masę klejąco-ciągnąca się ☺
Nasi najstarsi uczniowie ćwiczyli pisownię liczebników i stopniowanie przymiotników oraz układali zdania złożone.
Oczywiście nie zapominamy o dzieciach z najmłodszej grupy. Sobotnie zajęcia minęły pod znakiem tematyki zimowej. Wiemy, że za naszymi oknami śniegu raczej nie widać, ale zima jest! Maluszki przywitały dzień rytmizowanym tekstem „Zima, zima dziś was wita …”
Zabawa sztucznym śniegiem, zabawa ruchowa „Zaprzęgi śnieżne”, ćwiczenia fonacyjno ruchowe „Lepimy bałwana”, to tylko niektóre z zabaw edukacyjnych przygotowanych dla najmłodszej grupy. Maluszki kolorowały obrazki i poznały literę „O”.
Do zobaczenia za tydzień!

Ewa GD
Dziękuję nauczycielom, asystentom i wolontariuszom za pomoc w przygotowaniu tekstu.
Zdjęcia: Małgorzata Gałązka, Magdalena Dziubek, Ewa Gorzelak-Deska, Katarzyna Świercz, Joanna Ulanowska, Anna Piskun