29 kwietnia 2017

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Tekst”]

29 kwietnia zajęcia były zdominowane przez tematy dotyczące historii Polski, legendy o początkach państwa polskiego, historię godła i flagi. Wszystkie te tematy poruszane były oczywiście z uwagi na świętowane w dniu 1 maja Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja obchodzony  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i przypadający w tym samym czasie Dzień Polonii i Polaków za Granicą  oraz święto Konstytucji 3 Maja.

Przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje o polskich symbolach narodowych, opisywaliśmy godło i flagę państwową.

Dzieci z uwagą i ciekawością słuchały opowieści i legend, młodsze dzieci układały z puzzli godło i przygotowały samodzielnie wykonane flagi. W starszych klasach rozmawiano o tym, co oznacza dla dzieci flaga, hymn czy godło.

Zajęcia plastyczne, towarzyszące nam wiersze i piosenki pozwoliły rozbudzić poczucie patriotyzmu w naszych dzieciach i uświadomiły im i nam, jak ważne jest poczucie polskości szczególnie poza granicami ojczystego kraju.

Dzieci spędziły tez ten dzień na nauce i pracy z podręcznikiem. „Pierwszaki” dzielnie ćwiczyły samodzielne pisanie, uzupełniały zdania wyrazami z rozsypanek wyrazowych, porównywały wymowę sylab i czytały krótkie, proste teksty z podręczników. Dzieci z „zerówki” ćwiczyły w tym czasie słownictwo i poznawały literę „N”. Historyjka obrazkowa pt. „Maja zaprasza do swojej kuchni” pomogła dzieciom przybliżyć nazwy sprzętów kuchennych, ale też posłużyła do opowieści o tym, jak dzieci pomagają rodzicom w kuchni. Pamiętajmy, że dzieci nieco inaczej postrzegają obowiązki dorosłych, to co dla nas jest codziennością i rutyną, dla dzieci może stać się atrakcyjnym sposobem na spędzenie czasu z mamą lub tatą przy np. przy przygotowaniu niedzielnego śniadania .

Pamiętacie drodzy rodzice, że nasze dzieci już świetnie radzą sobie przy przygotowaniu sałatki owocowej? Teraz możemy przygotowane, wcześniej pokrojone owoce zamienić w pyszne, kolorowe szaszłyki. A jeśli chcecie skosztować pysznej pizzy wykonanej przez dzieci, to nic prostszego! Poniżej zamieszczamy link ze strony www.edziecko.pl , w którym znajdziecie banalnie prosty przepis na pizzę, którą może zrobić każde dziecko .

Zajęcia gimnastyczne pobudziły apetyt niejednego z dzieci!

Uczniowie klasy 3 mieli lekcję geografii, zgłębiali tajniki map i oznaczeń na mapie, poznali położenie geograficzne Polski i sąsiadujące z naszym państwem kraje. Nauka liczebników nie była taka straszna, a przypomnienie sobie wiadomości o częściach mowy było tylko formalnością .

W klasie drugiej odbyły się zajęcia poświęcone ekologii i promowaniu zachowań proekologicznych. Mówiono o tym, jak dbać o środowisko w życiu codziennym i w jaki sposób można je chronić. Zajęcia miały na celu rozwinięcie wrażliwości na przyrodę i emocjonalnego stosunku do środowiska, odpowiedzialności za stan przyrody w najbliższym otoczeniu domu i szkoły i przygotowanie do    podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Uczniowie klasy trzeciej aktywnie brali udział w zajęciach mających na celu propagowanie wiedzy o symbolach narodowych.

Maluszki w tym dniu zamieniły się w przyrodników  i z uwagą słuchały opowieści o ptakach i motylach. Fazy rozwoju tych tajemniczych i pięknych owadów nie są już tajemnicą dla najmłodszych uczniów, a efektem zajęć były wykonane z papieru  kolorowe motyle.

Dziękuję za pomoc: Ewelinie, Kamili, Gosi, Anecie, Joli i Magdzie.

Zdjęcia: Gosia i Ewelina.

Ewa Gorzelak-Deska