27 maja 2017

W minioną sobotę zajęcia upłynęły jeszcze pod znakiem Dnia Matki, uczniowie klasy drugiej opowiadali o swoich mamach. Płynęły opowieści o wyjątkowych kobietach, o ich pracy nie tylko tej zawodowej, ale i tej domowej, o tym jak spędzają wolny czas ze swoimi pociechami, o szczególnej więzi między matką a dzieckiem. Opowieści pełne dziecięcej miłości …i własnoręcznie przygotowane laurki.
Uczniowie „zerówki” poznawali literę „F”. Utrwalanie pisowni, czytanie krótkich zdań i sylabizowanie to zadania w podręczniku, które uczniowie chętnie wykonują. Dzieci poznawały również słownictwo związane ze sklepem i zakupami, uczyły się jakie produkty kupujemy w sklepie spożywczym, a jakie np. w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Dzieci mogły poszerzyć wiedzę na temat zawodów związanych ze sprzedażą oraz poznać obowiązki osób pracujących w sklepie.

Po zajęciach sportowych, które dzieci spędziły na szkolnym boisku, uczniowie wysłuchali legendy o Warsie i Sawie. Piękne prace plastyczne przedstawiające warszawską syrenkę będą pamiątką z zajęć.
Maluszki z przyrodników zamieniły się w inżynierów ☺ w czasie zajęć poznawały wszystkie obiekty latające – od latawców i małych szybowców po statki kosmiczne. Powstał chyba najdłuższy projekt – wspólna praca plastyczna przedstawiająca niezliczone wizje latających maszyn wg najmłodszych inżynierów i projektantów.

„Pierwszaki” dzielnie ćwiczą czytanie, idzie im coraz lepiej, a w nadchodzące wakacje na pewno będzie czas na to, żeby samodzielnie przeczytać ulubioną książkę. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych i rozwiązywanie rebusów to świetne ćwiczenie na logikę i umiejętność wyodrębniania słów. Uczniowie poznawali spółgłoski miękkie „ś”, „ć”, „ń”, „ź” i zasady ich pisowni.
Dzieci wysłuchały opowieści o bocianie – ten charakterystyczny i lubiany przez wszystkich sympatyczny ptak, zawładnął wyobraźnią dzieci, a jego podobizny przygotowane przez uczniów skradły nasze serca.
Uczniowie klasy IV+ w ramach zakończenia cyklu Miasta polskie przypomnieli sobie i utrwalili wiadomości o Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Dzieci opowiadały o słynnych miejscach, zabytkach i legendach związanych z tymi miastami.

Nasi uczniowie poznali również sylwetkę patrona szkoły : Mikołaja Kopernika Jednego z XVI-wiecznych prekursorów nowożytnej nauki. Nie mogło braknąć życiorysu słynnego astronoma i przybliżenia choć w kilku słowach dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, w którym Kopernik ustalił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak ówcześnie sądzono.
Uczniowie zapoznali się również z treścią z czytanki ” I kto by pomyślał…”opowiadającej o dzieciństwie słynnego astronoma i zdarzeniach mających wpływ na jego późniejsze odkrycia.
W czasie zajęć uczniowie poznali również zasady pisowni wyrazów z „ą” i „ę”.

Dziękuję za pomoc Asi, Ewelinie, Anecie, Kamili i Joli.
Ewa Gorzelak-Deska