17 lutego 2018

W sobotę obchodziliśmy urodziny patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika. Nie było co prawda tortu, a jubilat nie dmuchał świeczek i nie wysłuchał gromkiego „Sto lat”!, ale i tak było ciekawie ☺. 19 lutego 1473 roku w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, słynny astronom twórca dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu postaci Mikołaja Kopernika, dzieci obejrzały film „Odkryj kosmos ze złotym misiem Haribo”, opowieść o Układzie Słonecznym i Planetach. [button link=”https://polska.szkola.ple/urodziny-kopernika/” newwindow=”yes”] WIĘCEJ NA TEN TEMAT[/button]

W sobotę klasę Pani Kamili odwiedziła Mariolka. Pytacie kto to? To kotka. I to nie była przypadkowa wizyta, bo w sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Kota ☺. Dzieci zadawały mnóstwo pytań związanych z kotami i były ciekawe jak wygląda zwykły dzień Mariolki ( umówmy się: nuda! Spanie i jedzenie ☺), jak się lubi bawić i z zainteresowaniem słuchały opowieści z życia tej 14 letniej kotki. A było o czym opowiadać, bo Mariolka skakała w swoim życiu z 4 piętra (bez spadochronu) ☺ , była w kocim szpitalu, pogryzła psa, chodziła na kawę do sąsiadki, pomagała przy remoncie mieszkania odbijając gustowne łapki na świeżej wylewce, podróżowała z Polski do Newry…i spokojnie mogłaby zostać autorką książki o swoim życiu☺.
Na koniec spotkania z Mariolką dzieci wykonały piękne kocie prace plastyczne.

Praca z podręcznikiem i jej bohaterką Figlarną Kredką to kontynuacja litery ‘F”, opowiadania historyjek obrazkowych, pisanie i czytanie krótkich tekstów, wspólne czytanie wiersza „Słoń” Joanny Kulmowej i rozmowy na temat tego co to znaczy, że ktoś porusza się jak słoń w składzie porcelany. Ciekawostką jest to, że ten związek frazeologiczny występuje też w języku angielskim, ale słonia zastępuje byk. (be like a bull in a china shop).

Grupa Maluszków podróżowała w minioną sobotę po krainie zabawek. Piosenki i ćwiczenia ruchowe, rymowanki i magiczna skrzynia z zabawkami, to wszystko pomogło naszym maluchom przenieść się w świat wyobraźni. Dzieci kolorowały ilustracje i jak przystało na młodych odkrywców odkrywały tajemnicę litery „U”.

Starsze dzieci z klasy Pani Kasi rozmawiały o tradycyjnej i nowoczesnej wersji bajki o Czerwonym Kapturku, ciekawe czy dziś, gdyby ktoś pokusił się o napisanie bajki o dziewczynce, która samotnie wyrusza do swojej babci, napisałby, że dziewczynka dzięki aplikacji na smartfonie dotarła do celu szczęśliwie omijając korki na drodze krajowej? Czy raczej dzięki możliwości szybkiego wyboru numeru na telefonie zadzwoniła po leśniczego widząc skradającego się wilka? ☺
Dzieci czytały też wspólnie wiersz „Mrówka” Jana Brzechwy, praca z podręcznikiem to oczywiście czytanie i pisanie oraz poznawanie zmiękczeń „s” – „si”, „z” – „zi”.
Były tez rozmowy o przyjaźni , o tym jak ważna jest w naszym życiu i o przyjaciołach , a efektem tych rozmów są piękne kartki dla przyjaciół.
Dzieci również rozmawiały na temat Mikołaja Kopernika, wszak kolejne urodziny patrona dopiero za rok 😉 .

Ewa GD

Zdjęcia: Katarzyna Weber, Katarzyna Świercz, Kamila Greszta, Anna Piskun

[button link=”https://www.facebook.com/groups/psunewry/” newwindow=”yes”] WIĘCEJ ZDJĘĆ W GRUPIE PSU NEWRY[/button]

[foogallery id=”211912″]