13 października 2018 – relacja z zajęć


Trochę smuteczek, bo 13 października biblioteka była nieczynna, a młodzi dziennikarze nie mieli tym razem swoich zajęć w Studiu KaPSUłka. Na pewno jednak nie zabrakło ciekawych zajęć w grupach i niezwykłych ich efektów. Bo w PSU Newry dzieci nigdy się nie nudzą.

“Rośnie ze mną cały świat”

Najmłodsi powitali zajęcia piosenką i powtórzyli słownictwo z poprzedniej lekcji. A potem było już tylko ciekawiej. Najpierw dzieci nazywały zwierzęta, porównywały ich wielkości i szukały różnic, a po śniadaniu wzięły się za robienie pocztówki dla przedszkola z Polski. Było również czytanie “Piotrusia Pana”, gimnastyka i to co Maluchy lubią najbardziej – dużo dobrej zabawy. Po nauce piosenki “My jesteśmy krasnoludki” znalazł się jeszcze czas na poznanie cyfr 5 i 7.

 


“Taki jak on”

Pod takim hasłem w zeszłą sobotę pracowały połączone Grupy Pięcio- i Sześciolatków, by odkrywać swoje zalety i dowiedzieć się, jak akceptować samego siebie i innych.
Po powitalnej zabawie “Pajęczyna” dzieci odkrywały bogactwo barw obecnej pory roku. Pretekstem była rozmowa o tygrysku ukrywający się w jesiennym parku. Dość wymagającym zadaniem przy tej okazji okazało nazywanie kolorów dominujących w październiku.
Za pomocą pasteli w jesiennych kolorach dzieci w grupach kreśliły pionowe kreski tak, by zapełnić arkusz papieru. Następnie za pomocą dwóch kółek – mniejszego i większego – ułożyły kształt tygryska, którego każde z nich zrobiło później z jesiennych liści.
Powodem następnej zabawy był wiersz “Tygryski” J. Papuzińskiej. Potem nastąpiła cotygodniowa dawka treningu czytania i pisania – każda z grup z własnym podręcznikiem.
Podsumowaniem było zapoznanie się z ciekawymi faktami z życia tygrysków.
Tego dnia musiał też znaleźć się czas na przygotowania do akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz wykonanie kartki z okazji 100 lat niepodległości Polski. Zostanie ona wysłana do jednej ze szkół w Polsce.
Podwójna grupa i podwójnie pracowity dzień. Na pewno jednak satysfakcjonujący.

 


“Jak porozumiewają się zwierzęta?”

Na to pytanie szukały odpowiedzi dzieci z Grupy Ośmiolatków. Po wspólnym przeczytaniu artykułu popularnonaukowego na temat zwierząt i ich sposobów komunikacji każde z nich miało za zadanie samodzielnie przeczytać wybrany fragment tekstu. Dzięki informacjom w nim zawartym uczniowie poznali sytuacje, sposoby i powody komunikacji zwierząt. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat respektowania praw obowiązujących w świecie przyrody oraz odpowiedzialności nie tylko za zwierzęta domowe, ale również za te dzikie. Nasi młodzi miłośnicy zwierząt z zaciekawieniem słuchali, jakie dźwięki wydaje bekas, nietoperz czy słoń. Dzięki ćwiczeniom pisemnym zapamiętali, które zwierzę bębni, buczy, pohukuje, ryczy i wyje. Prawdziwy zwierzyniec.
Również w tej grupie odbyły się próby do akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz przygotowano kartki na Dzień Nauczyciela Zostały one wraz z kwiatami wręczone wszystkim nauczycielom. Specjalnie z tej okazji Iga wyrecytowała wiersz, którego można posłuchać poniżej.

 


“Legenda o chlebie”

Grupa 8+ analizowała postępowanie bohatera legendy, a przy okazji rozmawiała o tym, jak powstaje chleb, jakie są rodzaje zbóż i czym są dożynki. Była też okazja do ćwiczeń z użyciem czasowników. I tutaj nie zabrakło przygotowań do akademii.


“Lekcja francuskiego”

Czytanka o takim tytule była pretekstem do rozmowy w grupie 10+ o tym, jak bardzo różniły się zajęcia szkolne kiedyś od tych obecnych. Uczniowie zajęli się też charakterystyką postaci. Część zajęć przeznaczono na przygotowania do uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


 

To były już piąte zajęcia w tym roku szkolnym. Czas leci, a z jego upływem uczniowie naszej szkoły coraz więcej dowiadują się o swojej ojczyźnie i coraz łatwiej radzą sobie z ojczystym językiem.

Informacje dostarczyły: Kasia Pastuszka, Kamila Greszta, Kasia Weber, Jola Czarnocka i Magda Dziubek

Tekst zredagował Grzegorz Wawrzyński


[button link=”https://polska.szkola.ple/13102018-2/” color=”green” newwindow=”yes”] ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ[/button]

Related Articles

27 lutego 2018

Grupa Maluszków Do przyjścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, ale nasi najmłodsi uczniowie już chcą wiedzieć jakie kolory, oprócz wszędobylskiej zieleni będą mogli spotkać w…

Responses

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X