13 października 2018 – relacja z zajęć

Trochę smuteczek, bo 13 października biblioteka była nieczynna, a młodzi dziennikarze nie mieli tym razem swoich zajęć w Studiu KaPSUłka. Na pewno jednak nie zabrakło ciekawych zajęć w grupach i niezwykłych ich efektów. Bo w PSU Newry dzieci nigdy się nie nudzą.

“Rośnie ze mną cały świat”

Najmłodsi powitali zajęcia piosenką i powtórzyli słownictwo z poprzedniej lekcji. A potem było już tylko ciekawiej. Najpierw dzieci nazywały zwierzęta, porównywały ich wielkości i szukały różnic, a po śniadaniu wzięły się za robienie pocztówki dla przedszkola z Polski. Było również czytanie “Piotrusia Pana”, gimnastyka i to co Maluchy lubią najbardziej – dużo dobrej zabawy. Po nauce piosenki “My jesteśmy krasnoludki” znalazł się jeszcze czas na poznanie cyfr 5 i 7.

“Taki jak on”

Pod takim hasłem w zeszłą sobotę pracowały połączone Grupy Pięcio- i Sześciolatków, by odkrywać swoje zalety i dowiedzieć się, jak akceptować samego siebie i innych.
Po powitalnej zabawie “Pajęczyna” dzieci odkrywały bogactwo barw obecnej pory roku. Pretekstem była rozmowa o tygrysku ukrywający się w jesiennym parku. Dość wymagającym zadaniem przy tej okazji okazało nazywanie kolorów dominujących w październiku.
Za pomocą pasteli w jesiennych kolorach dzieci w grupach kreśliły pionowe kreski tak, by zapełnić arkusz papieru. Następnie za pomocą dwóch kółek – mniejszego i większego – ułożyły kształt tygryska, którego każde z nich zrobiło później z jesiennych liści.
Powodem następnej zabawy był wiersz “Tygryski” J. Papuzińskiej. Potem nastąpiła cotygodniowa dawka treningu czytania i pisania – każda z grup z własnym podręcznikiem.
Podsumowaniem było zapoznanie się z ciekawymi faktami z życia tygrysków.
Tego dnia musiał też znaleźć się czas na przygotowania do akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz wykonanie kartki z okazji 100 lat niepodległości Polski. Zostanie ona wysłana do jednej ze szkół w Polsce.
Podwójna grupa i podwójnie pracowity dzień. Na pewno jednak satysfakcjonujący.

“Jak porozumiewają się zwierzęta?”

Na to pytanie szukały odpowiedzi dzieci z Grupy Ośmiolatków. Po wspólnym przeczytaniu artykułu popularnonaukowego na temat zwierząt i ich sposobów komunikacji każde z nich miało za zadanie samodzielnie przeczytać wybrany fragment tekstu. Dzięki informacjom w nim zawartym uczniowie poznali sytuacje, sposoby i powody komunikacji zwierząt. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat respektowania praw obowiązujących w świecie przyrody oraz odpowiedzialności nie tylko za zwierzęta domowe, ale również za te dzikie. Nasi młodzi miłośnicy zwierząt z zaciekawieniem słuchali, jakie dźwięki wydaje bekas, nietoperz czy słoń. Dzięki ćwiczeniom pisemnym zapamiętali, które zwierzę bębni, buczy, pohukuje, ryczy i wyje. Prawdziwy zwierzyniec.
Również w tej grupie odbyły się próby do akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz przygotowano kartki na Dzień Nauczyciela Zostały one wraz z kwiatami wręczone wszystkim nauczycielom. Specjalnie z tej okazji Iga wyrecytowała wiersz, którego można posłuchać poniżej.

“Legenda o chlebie”

Grupa 8+ analizowała postępowanie bohatera legendy, a przy okazji rozmawiała o tym, jak powstaje chleb, jakie są rodzaje zbóż i czym są dożynki. Była też okazja do ćwiczeń z użyciem czasowników. I tutaj nie zabrakło przygotowań do akademii.

“Lekcja francuskiego”

Czytanka o takim tytule była pretekstem do rozmowy w grupie 10+ o tym, jak bardzo różniły się zajęcia szkolne kiedyś od tych obecnych. Uczniowie zajęli się też charakterystyką postaci. Część zajęć przeznaczono na przygotowania do uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

To były już piąte zajęcia w tym roku szkolnym. Czas leci, a z jego upływem uczniowie naszej szkoły coraz więcej dowiadują się o swojej ojczyźnie i coraz łatwiej radzą sobie z ojczystym językiem.

Informacje dostarczyły: Kasia Pastuszka, Kamila Greszta, Kasia Weber, Jola Czarnocka i Magda Dziubek

Tekst zredagował Grzegorz Wawrzyński

[button link=”https://polska.szkola.ple/13102018-2/” color=”green” newwindow=”yes”] ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAJĘĆ[/button]