11.03.2017

Wszyscy znamy przysłowie: „W marcu, jak w garncu”. Dzieciom posłużyło do zrealizowania plastycznego projektu i wykonania „marcowej zupy”. Powstały piękne prace plastyczne, w każdym garnku z papieru znalazły się wszystkie możliwe wariacje pogodowe, które zawdzięczamy marcowej, kapryśnej pogodzie ☺.
To nietypowe gotowanie było okazją do opowieści o miesiącu marcu, o tym jakie miejsce zajmuje w kalendarzu, jaką porę roku nam przynosi i oczywiście jakie niespodzianki w pogodzie.
„Zerówka” ćwiczyła pisownię litery ‘K”, rozwiązywała słowne krzyżówki i rebusy. Dzieci budowały krótkie zdania i ćwiczyły sylabizowanie. Pierwsza klasa poznawała pisownię liter „Z” i „H”. Z rozsypanek literowych dzieci układały zdania, ćwiczyły samodzielne czytanie.
Najmłodsza grupa miała w tym dniu swoje kino ☺ Dzieci oglądały bajki wyświetlane na projektorze, zabawy ruchowe i lepienie z play doh to najlepsze zajęcia dla aktywnych maluchów.
Uczniowie klasy IV w swoim cyklu „Miasta polskie”, omawiały historię Wrocławia. To niezwykłe miasto i związane z nim legendy, historię, zabytki i opowieści przybliżyło dzieciom jedno z największych miast Polski. Nie brakło też legendy „O Bramie Kluskowej”. Na Ostrowie Tumskim, obok Katedry, znajduje się nieduży kościół św. Idziego, który jest połączony z Domem Kapituły piękną arkadą, zwaną właśnie Bramą Kluskową. O jej pochodzeniu mówi legenda, którą dzieci poznały w czasie lekcji. Był też czas zabawy ze słowami: w oparciu o podane przymiotniki, rzeczowniki, czasowniki i przysłówki, dzieci układały i wpisywały do zeszytu i na tablicy zdania związane z głównym bohaterem legendy.
Klasa IV miała pracowitą sobotę, zgłębiała tajniki pisowni wyrazów z „h” i brała udział w
wyścigu ortograficznym, dzieci poszukiwały wyrazów z „rz”, „ż”,”u” „,ó”, „ch” i” h” – dzieci pracowały w parach, otrzymały diagram, w którym ukryły się wyrazy z w/w literami. Ich zadaniem było odszukać jak najwięcej, zakreślić je i wypisać obok diagramu. Para, która prawidłowo wypisała najwięcej wyrazów, wygrywała a nagrodą było słodkie co nieco!

Uczniowie klasy III zajęcia zaczęli od matematyki i matematycznej kolorowanki.
Część polonistyczna to był czas na poznanie wiadomości związanych z czasownikiem. Ćwiczenia z tą częścią zdania, głośne czytanie ze zrozumieniem to tylko część ciekawych zajęć tej klasy. Dzieci miały również okazję zapoznać się z wybranymi flagami świata, a na zakończenie dnia w szkole uczniowie skorzystali z pięknej pogody i spędzili czas na boisku grając w gry i zabawy ruchowe.

Ewa Gorzelak-Deska
Dziękuję Kamili, Ewelinie, Asi i Magdzie za pomoc w przygotowaniu tekstu.
Foto: Gosia Gałązka i Ewelina Libera.