Przed pierwszymi zajęciami

W ramach obchodów Dziesięciolecia PSU Newry prezentujemy artykuły z cyklu „10 LAT TEMU”. Prezentujemy w nich wydarzenia sprzed lat, które kształtowały historię Polskiej Szkoły Uzupełniającej.

[/et_pb_blurb][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”1_2″][et_pb_text _builder_version=”3.13.1″]

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z TEGO CYKLU: Polska szkoła w Newry – geneza

POWOŁANIE KOMITETU ORGANIZACYJNEGO

Kiedy okazało się, że zajęciami w polskiej szkole w Newry jest spore zainteresowanie, 8 czerwca 2008 roku odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie. Dzięki gościnności ks. Stanisława Hajkowskiego miało ono miejsce w Newry Parish Centre. Kierownik PSS w Belfaście, Barbara Snowarska, wyjaśniła kwestie formalno-prawne związane z organizacją takiej placówki, a Grzegorz Wawrzyński podzielił się swoimi spostrzeżeniami ze szkoły w Belfaście. Powołany został Rodzicielski Komitet Organizacyjny.

Oprócz osób wspomnianych powyżej w tym historycznym spotkaniu uczestniczyli: Aneta Dąbek, Marta Sitkowska, Barbara AchtelikRenata Szoszkiewicz, Alicja Zawistowska i Aneta Paliś.

PIERWSZE USTALENIA

8 Lipca 2008 roku podjęto m.in. decyzję o rozpoczęciu naboru kadry pedagogicznej oraz współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami. W spotkaniu udział wzięli: przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: Barbara Achtelik, zastępca: Sławomir Mikołajczyk, sekretarz: Alicja Zawistowska, skarbnik: Iwona Kotula, członkowie Komitetu: Renata Szoszkiewicz, Marta Sitkowska, Magdalena Chętnicka, Anna Czerwińska, Aneta Sochalska, Marian Rosiak; osoby współpracujące z Komitetem: Aneta Dąbek (NEWRY DEMOCRAT, NewryPL), ks. Stanisława Hajkowski (PARAFIA W NEWRY), Barbara Snowarska (PSS BELFAST), Artur Kmiecik (NEWRY DEMORAT), Grzegorz Wawrzyński (PSS BELFAST- polska.szkola.ple; NewryPL), Justyna McCabe (Newry and Mourne District Council).

Komitet Organizacyjny ponownie zebrał się 31 lipca 2008 roku. Powstała  pierwsza wersja Statutu Szkoły na wzór tego z PSS Belfast. Przyjęto też nazwę placówki jako Polska Szkoła Uzupełniająca w Newry. Jej pomysłodawcą był Grzegorz Wawrzyński.

24 sierpnia 2008 roku odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na nauczycieli w PSU Newry, które przeprowadzili Aneta Dąbek, Grzegorz Wawrzyński, Marta Sitkowska i Sławomir Mikołajczyk.

W pierwszej kadrze pedagogicznej Polskiej Szkoły Uzupełniającej w Newry znaleźli się: Katarzyna Reynolds, Marta Szwenik, Ewa Toporek, Kamila Greszta, Anna Socha, Sebastian Rzepecki, Jolanta Czarnocka, Sylwia Jakubas i Małgorzata Pelikan.

PIERWSZE WALNE ZEBRANIE

14 września 2008 roku rodzice mogli zapoznać się z dotychczasowymi wynikami pracy Komitetu Organizacyjnego oraz nauczycielami przyjętymi do nauczania w szkole. W miejsce Komitetu Organizacyjnego powołano Zarząd PSU w składzie: przewodnicząca: Aneta Dąbek,  zastępca: Marian Rosiak,  sekretarz: Marta Sitkowska,  skarbnik: Iwona Kotula,  członkowie: Barbara Achtelik, Józef Ugonoh, Ewa Rybka.

W związku z licznymi formalnościami, szkoleniami i negocjacjami w sprawie siedziby PSU Newry pierwsze zajęcia zaplanowano dopiero na listopad 2008. Do tego czasu Zarząd przygotowywał odpowiednie dokumenty i odbywał spotkania w sprawie organizacji pracy w PSU Newry. Jedną z pierwszych decyzji Zarządu było mianowanie dyrektora szkoły. Została nim Katarzyna Reynolds.